Spetsbergsnytt juni

Hej medlem!

Sommaren är här och gården fylls återigen med lek och skratt vilket är härligt tycker vi. I denna upplaga av Spetsbergsnytt kan du läsa om en nyhet för hyresavierna, om föreningens nya styrelse samt att föreningen har fått snabbare bredband nu i juni. Vi påminner också om att det kan ta lite längre tid att få svar från oss i styrelsen under sommaren.

Container

Nu i helgen har vi container på plats. Den finns på baksidan vid garagen och står kvar till måndag den 17 juni. Tänk på att inte slänga följande i containern eftersom det kostar föreningen besvär och stora merkostnader:

 • Asbest från till exempel bygg-och takskivor.
 • Elektriskt samt elektroniskt avfall.
 • Farligt avfall som målarfärg och andra kemikalier.
 • Freonprodukter som kyl och frys.
 • Ljuskällor som lampor och lysrör.
 • Organiskt avfall som mat och dylikt.
 • Bildäck och liknande.

Vinds- och matkällarförråden

Som vi tidigare meddelat är vinds- och källarförråden uppmärkta med lägenhetsnummer. Kom ihåg att kontrollera era förråd och hör av er till styrelsen om ni inte har rätt förråd.

Hyresavin via Kivra

Nu kan Delagott skicka våra hyresavier med Kivra. Delagott meddelar att från och med aviseringen för kvartal tre ersätts all vanlig post med Kivra för oss som bor i Spetsberget och har en Kivrabrevlåda.

Det minskar risken att posten försvinner längs vägen och minskar också på pappershanteringen. Kostnaden för oss i föreningen minskar något i och med att inget porto behövs för kivra-aviseringarna.

Ni som inte är anslutna till Kivra, eller får och betalar era avier via e-post, e-faktura eller autogiro, påverkas inte av detta.

Snabbare bredband i juni

Avtalet med Telenor är som vi tidigare har meddelat omförhandlat. Det innebär lägre pris för föreningen och en snabbare uppkoppling (nuvarande hastighet 250/250, den nya 1000/1000). Det nya avtalet började gälla nu i juni.

För att mäta och kontrollera hastigheten i uppkopplingen kan du gå till: https://www.bredbandskollen.se/

Behöver du hjälp eller om något är fel kontakta Telenors support dirket på telefon 020-222222. För mer information besök Telenor på webben.

Ny styrelse

Årsstämman den 16 maj beslutade om ny styrelse enligt följande. Styrelsen håller på att formera sig. 

Ordinarie ledamöter

 • Anna Sjöquist-Högberg
 • Edelson da Gloria Baltazar Buanahagi
 • Nicole Gondek Baig
 • Thomas Söderman
 • Helena Svensson
 • Johnny Oxblod

Suppleanter

 • Maria Ben Haji Barrera Oro
 • Karin Nygren

Sommaruppehåll

Styrelsen tar lite ledigt under sommaren så det kan ta längre tid att få svar på frågor. Men föreningens mejl bevakas.

Nya medlemmar

Som vanligt passar vi på att hälsa alla nyinflyttade grannar välkomna. Ta er gärna tid och gå in på vår hemsida: spetsberget.se. Där finns all information om vår fastighet. Här kan ni även registrera er till vårt elektroniska nyhetsbrev, länken till det finner ni under rubriken För medlemmar. Vid frågor och funderingar mejla gärna till föreningen och styrelsen på spetsberget@gmail.com.

Glad sommar!

Hälsar styrelsen i Brf Spetsberget genom Johnny